Jaką bieżnię treningową wybrać? – Poradnik.

Jaką bieżnię treningową wybrać? – Poradnik.

 

Użytkowanie bieżni treningowej jest dobrym substytutem biegania na świeżym powietrzu i z roku na rok znajduje coraz większe grono zwolenników. Na co zatem zwrócić uwagę przy wyborze bieżni? Które parametry są bardziej istotne, a na które możemy zwrócić mniejszą uwagę? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym poradniku.

 

1. Bieżnia mechaniczna czy elektryczna

Różnica między bieżnią mechaniczną a elektryczną jest taka, że bieżnia magnetyczna nie posiada silnika, a więc pas do biegania jest wprawiany w ruch przez bieg użytkownika. Gdy użytkownik nie biegnie - pas stoi. Jak można się domyślić, jest to mało komfortowy sposób ćwiczenia. W bieżniach elektrycznych jest umieszczony silnik, który wprawia pas w ruch z prędkością ustawioną w komputerze bieżni i utrzymuje taką prędkość.

 

2. Zakres prędkości

Zakres prędkości bieżni to kluczowy parametr wyboru bieżni, na który musimy zwrócić uwagę. Najtańsze bieżnie umożliwiają użytkowanie do 8-10 km na godzinę, jest to wartość dość niska, przeznaczona dla tych osób, które bieżnie będą użytkowały do spacerów, szybkiego marszu lub truchtania. Dla większej aktywności jest to zbyt mała wartość. Dla osób chcących biegać i są początkującymi biegaczami, bieżnia musi zapewniać prędkość około 12-14 km/h. Umożliwi to truchtanie, marszobieg i szybszy bieg. Osoby zaawansowane, regularnie biegające, muszą rozglądać się za bieżniami umożliwiającymi osiągnięcie prędkości co najmniej 18-20 km/h.

 

3. Stopień nachylenia

Większość bieżni umożliwia regulację nachylenia pasa bieżni - a więc biegu "pod górkę". Po pierwsze musimy zwrócić uwagę na to, czy regulacja jest elektryczna czy manualna. Jak można się domyślić, regulacja manualna jest mało komfortowa, wymaga przerwania treningu i ręcznego podniesienia pasa bieżni. Regulacja elektryczna jest wygodna, gdyż możliwa z poziomu komputera, umożliwia zmianę nachylenia w czasie treningu bez konieczności jego przerywania, oraz daje możliwość regulacji w większym zakresie.

 

4. Wymiary pasa bieżni.

Im większe wymiary pasa bieżni tj. długości i szerokość tym większy komfort ćwiczenia. W związku z czym, im droższa bieżnia, tym większe wymiary pasa.

 

5. Maksymalna waga użytkownika

Przed zakupem warto sprawdzić, jaka jest dopuszczalna waga użytkownika trenującego na bieżni.

 

6. Możliwość składania.

Model z możliwością złożenia w dużym stopniu ułatwia przechowywanie bieżni.

 

7. Programy treningowe.

Wgrane w pamięć programy treningowe dają większe możliwości ćwiczenia zwłaszcza amatorskim biegaczom oraz wzbogacają treningi. Oczywiście im większa ilość programów tym większe możliwości dla trenującego. Program treningowy automatycznie narzuca i zmienia prędkość biegu oraz stopień nachylenia bieżni.

 

8. Klucz bezpieczeństwa

Obecność klucza bezpieczeństwa umożliwia natychmiastowe zatrzymanie bieżni w razie potrzeby.Polecane przez nasz serwis:


Wybór ekonomiczny

Bieżnia Body Sculpture BT3133P


Bieżnia Zipro Freerun

 
 

Wybór optymalny - najlepsza relacja cena/jakość

Bieżnia BH Fitness Pionner Run Dual G6483


Bieżnia Sapphire SG-2200T
 

 
 

Wybór wysokiej klasy

Bieżnia inSPORTline T50i 


Bieżnia HMS BE 8510i

 
 

Wybór najwyższej klasy - bieżnie dla Klientów z zasobnym portfelem charakteryzujące się ciekawy designem i dużym prestiżem.

Bieżnia Reebok TT3.0


Bieżnia NordicTrack Commercial 2450